Цель:
развитие коммуникативной компетенции средствами иностранного языка.
Задачи:
Познавательный аспект –
развивать умения извлекать информацию об англоязычной стране из текста.
Развивающий аспект -
развивать внимание, мышление, догадку, умение обобщать и сравнивать, делать
выводы; формировать социокультурную компетенцию;
активизировать
употребление лексики по теме в речи; обучать умению быстро адаптироваться к
новой информации.
Учебный аспект –
формирование лексических навыков чтения и говорения; сопутствующая задача –
развивать умение читать с извлечением детальной информации.
Воспитательный аспект
- расширять кругозор учащихся;
воспитывать у учащихся культуру общения и потребность в практическом
использовании языка в различных сферах деятельности; воспитывать интерес к
англоязычной культуре.
Планируемый результат:
Учащиеся формируют
иноязычные высказывания в рамках заданной ситуации, по проблеме, поставленной в
начале урока, совершенствуют монологическую и диалогическую речь по теме,
формируют лексические навыки чтения. Учащиеся активно используют в речи новую
информацию, полученную в ходе урока, развивают умение высказываться по теме и
адаптировать уже имеющиеся знания к новому формату общения.
Оборудование:
компьютер, проектор, доска, наглядные пособия (карта Великобритании, флаги
Соединенного Королевства, России и Шотландии), карточки, раздаточный материал с
текстом для чтения.
Ход урока
1.Организационный
момент
Hello, children! Take your seats.
How are you today?
2. Речеваязарядка
Look at the map, please! Answer my questions, please!
- What countries is the UK made up of?
- Where is Great Britain situated?
- What parts is Great Britain divided into?
- What is the capital of England (Scotland, Wales and
Northern Ireland)?
- What do you imagine when you think of England
(Scotland, Wales and Northern Ireland)?
3.
Представление обучающимися своих проектов по теме «Страны и народы»..
4.
Групповая работа
Класс делится на две
группы: «Британцы» и «Русские» (согласно приготовленным проектам). Цель задания
– активизация грамматических навыков по теме «Инфинитивные обороты».
Представители разных народов задают друг другу вопросы и выражают согласие –
несогласие по услышанному.
- What are the
British (the Russian) known to be (to do)?
5. Today we begin a new, but known to you theme. And
you’ll guess what we’ll talk about. Look at the blackboard. Do you know what
country is it?
Вниманию учащихся
предоставляется 1 слайд презентации. Задание – угадать название страны, о
которой пойдет речь на уроке. Учащиеся высказывают свои предположения,
проверить которые можно с помощью подсказок 2 слайда.
Thanks for your ideas. Are you sure that you are
right? No? So, Some students are sure, but the other – not. Letscheckoursuggestions.
Учащиеся просматривают
появляющиеся на экране подсказки и самостоятельно делают выводы о том,
насколько они были близки к ответу.
6.
Активизация лексики по теме «Страноведение»
Let’s have a talk about Scotland.
Have you ever been to Scotland?
Would you like to visit it one day?
Have you seen any films about the country?
Now I want to offer you a short video about Scotland.
Your task is to write down any words associated with pictures you’ll see.
Учащиеся просматривают
короткое видео о стране. Задание – выписать в тетрадь любые слова и выражения,
ассоциирующиеся с увиденным.
Time is over. Are you ready? What words have you
written down?
I will write the words on the blackboard.
Castle nature sheep Nessie animals
Lake bagpipe whisky city
Hillpeopledancedeer
Далее эти слова и
выражения будут записаны на доске, сформированы по группам и дополнены.
Do you agree? When we describe any country, we talk
about different spheres of life and places of interest. About sport, health,
architecture for example. How could we name this group of words?
Учащиеся разбивают
слова по группам.
Well. We have three groups:
NaturePeopleArchitecture
7.Развитие
навыка извлечения информации из текста.
Учащиеся называют
тематические группы слов, которые можно было бы включить в обсуждение страны.
You are right. Please take the text. You’ve got 2 min
to look it through & find more words to add to our list.
Учащимся раздают текст,
в котором они должны найти темы, слова и выражения с целью добавить их к
имеющемуся списку.
8.
Развитие устной речи.
После дополнения списка
учащиеся получают карточки, на которых записывают три любые слова из списка,
после чего обмениваются карточками. Задание – используя слова из карточки,
составить небольшой рассказ о Шотландии (3-4 предложения).
Take the cards and write down 3 words you like on
them. Give you card to the second person to your right. You have got 3 min to
make a short report about Scotland.
Раздаточныйматериал:
If we travel all over Scotland, we can see …
The population of Scotland is…
There are many …
The capital of Scotland is …
Scotlandis also the land of myths and mysteries.
Задание – повторить
рассказ одного из одноклассников и продолжить его.
Your task is – to repeat the main idea of you
classmate and continue it with your own words.
9.
Рефлексия
Учащимся предлагают
ответить на вопросы о стране, с целью обобщить полученную информацию и оценить
объем проделанной работы.
Now to resume our work let’s answer some questions and
find out what have we learnt about Scotland today.
1. Where is Scotland situated?
2. Do the Scotsmen like sport? What sport?
3.What is the capital of Scotland?
4. How do the Scottish people like spending their free
time?
5. What are typical products of Scotland?
6. What is Loch Ness Monster?
10. Подведениеитоговурока.
You have worked very hard. You get good marks.
Your homework is to find the information and to make a
short report about education and people’s life.
The lesson is over. Good-bye!
If we travel all over Scotland, we can see …
The population of Scotland is…
There are many …
The capital of Scotland is …
Scotlandis also the land of myths and mysteries.
Scotland is one of four parts of the GB. Scotland's
area is more than half as big as England's. The main cities of the country are
its capital Edinburgh and the main industrial center Glasgow. Scottish towns
look very different from English towns. Some words about Edinburgh. Edinburgh,
capital of Scotland, is one of Britain’s most attractive cities. It’s a city
for people who like to walk. You are never far from green parks, gardens and
hills - even in the main shopping streets. It’s a busy modern city. There are
nine hills in Edinburgh. From the tops of them you can see two bridges: the
modern road bridges, the old rail bridges which has carried trains to the
Highlands for more than a hundred years.
Usually between the mountains are rivers and lakes.
Highlands are famous for the Scottish Olympics or the Highland games (it’s real
name). These games are not only sporting competitions: music and different
traditional games are very important too. While athletes throw the hammer at
the one end of the arena, you can watch a dancing competition at the other end.
There is also a game for the strongest athletes - tossing the caber, which
weights 60 kilos and is six metres long. These games are very popular in
Highlands.
Scottish people like fishing very much, that’s why
they say that Scottish rivers are good for two things : fishing is one, the
other is Scotch whisky. Scotland is also famous for it’s kilt, the most
important part of national dress and bagpipes - the national instrument.
Scotland is a very beautiful country and if you visit
it you shall never forget it.
|